loader
Inspiracje i porady

Czyszczenie przypalonego garnka

Jak wyczyścić różne rodzaje garnków?

Metod na doczyszczenie mocno przypalonego garnka jest mnóstwo. Trzeba pamiętać jedynie o tym, ze inaczej czyści się garnek emaliowany, inaczej aluminiowy lub ze stali nierdzewnej.

Kilka sprawdzonych sposób na wyczyszczenie przypalonego garnka.

Sól - wstępnie wyczyszczone i wypłukane dno garnka wysypujemy solą, zalewamy odrobiną wody do powstania papki i pozostawiamy na całą noc. Następnie wystarczy umyć garnek.

Ocet - Dno przypalonego garnka należy zalać wodą z dodatkiem octu, zagotować i pozostawić na noc. Rano należy umyć garnek.

Soda - z sody oczyszczonej oraz wody wystarczy stworzyć papkę i pokryć dno przypalonego garnka. Pozostawić na noc, umyć.

Kostka do zmywarki - na dno przypalonego garnka wlać ok. 4 cm wody i rozpuścić w niej kostkę do zmywarki. Pozostawić na noc, umyć w zmywarce.

Ryż - do garnka z wodą wsypać garstkę ryżu, zagotować, umyć.

Garnek ze stali nierdzewnej i garnek stalowy możemy wyczyścić na kilka prostych sposobów. 

Kwas cytrynowy - należy zagotować w przywalonym garnku wodę z kwasem cytrynowym. Po takiej czynności przypalenie świetnie schodzi.

Garnek ze stali nierdzewnej można także zalać wodą i zasypać solą na 2-3 godziny. Po przemyciu dna gąbką i detergentem, przypalenie zejdzie bez problemu. 

Do czyszczenia przypalonego garnka można również użyć octu. Wystarczy zalać dno na 2-3 godziny, a potem wyczyścić szmatką. 

Środki do wybielania - dno garnka zalać łyżką wybranego środka do wybielania, dodać wody i zagotować. Przypalenie powinno dać się usunąć bez problemu. Pamiętajmy, aby dobrze wyczyścić garnek z wybielacza.

Węgiel aktywny - pokruszyć tabletki na dno garnka. Zalać wodą i po 15 minutach umyć dokładnie za pomocą detergentu. 

Metody czyszczenia garnków

Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?

Doskonałym sposobem może okazać się gotowanie takiego garnka w roztworze sody. Wystarczy wstawić przypalony garnek w większy, na którego dnie wsypiemy sodę (paczka sody na 6 litrów wody) i zalejemy całość wodą. Następnie zagotować roztwór i trzymać na małym ogniu przez około dwie godziny. Po ostygnięciu umyć detergentem.

Czyszczenie garnka po powidłach

Jest to jedno z najtrudniejszych do usunięcia przypaleń. Można wykorzystać coca colę, zalać taki garnek i zagotować. Gotowanie powinno potrwać kilkanaście minut. Po takim zabiegu garnek powinno dać się doczyścić klasycznymi detergentami. 

Niektóre gospodynie radzą użycia środka CIF. Należy wlać go do garnka i zalać wrzątkiem. Resztki przypalenia usuną się za pomocą druciaka.

Sprawdzone staroświeckie metody

Nasze babcie do czyszczenia mocno przypalonych garnków używały mchu lub piasku. Powinien być on oczywiście odpowiednio wyczyszczony. Metoda, mimo iż nietypowa, przynosiła podobno spodziewane rezultaty.