loader
Inspiracje i porady

JAK WYPROSTOWAĆ DYWAN I USUNĄĆ WGNIECENIA SPOWODOWANE CIĘŻAREM MEBLI?

Dywany wykonane z wysokiej klasy wełny są odporne na różnego rodzaju zagniecenia np. spowodowanie zwinięciem się dywanu czy te powstałe na skutek nacisku ciężkich mebli, które przez długi czas na nich stały. Jednak już modele syntetyczne tej odporności nie posiadają.

To bardzo kłopotliwe przede wszystkim wówczas, gdy w mieszkaniu planowane jest przestawienie mebli czy inne drobne zmiany aranżacyjne. Jak zatem wyprostować taki dywan i usunąć powstałe zagniecenia? Jest kilka, ciekawych i co więcej, domowych sposobów na walkę z tym zjawiskiem.

KOSTKI LODU

Najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą na pozbycie się wgnieceń jest wykorzystanie kostek lodu. Wystarczy lód umieścić w miejscu wgniecenia, w po jego rozpuszczeniu delikatnie przetrzeć to miejsce suchą szmatką. Trzeba przy tym wykonywać takie ruchy, które pozwolą na uniesienie runa ku górze. W efekcie końcowym wgniecenie powinno raz na zawsze zniknąć. Jeśli wgniecenie jest bardzo trwałe np. spowodowane przez dużych rozmiarów stół, komodę czy szafę, które stały na dywanie przez wiele lat, czynność tą należy powtórzyć tyle razy, aż do momentu usunięcia mało estetycznego śladu. Na koniec wrażliwe miejsce warto wyszczotkować okrężnymi ruchami za pomocą wilgotnej szczotki czy b gąbki, aby efekt utrwalić.

Sposób na czysty dywan

ŻELAZKO Z GENERATOREM PARY

Inną metodą na walkę z różnego rodzaju zagnieceniami dywanów syntetycznych wykonanych z materiałów syntetycznych jest żelazko z generatorem pary. Funkcja jest jest bardzo potrzebna, gdyż stopa żelazka pod żadnym pozorem nie może mieć bezpośredniego kontaktu z włosiem dywanu. Doprowadziłoby to bowiem do spalenia jego włókien, a więc do powstania uszkodzenia trwałego i niemożliwego do naprawy. Dlatego w miejscu wgniecenia na dywanie należy położyć ściereczkę i ją delikatnie naprasować. Wcześniej warto żelazko przetrzymać powyżej dywanu, jeszcze zanim trafi na niego ściereczka. Dzięki temu włókna dywanu zostaną delikatnie zmiękczone. Na koniec runo również warto dokładnie wyszczotkować.

ZAPOBIEGANIE POWSTAWANIA ZAGNIECEŃ

Dwie omówione poœyzej metody są skuteczne w przypadku usuwania z runa dywanu syntetycznego, silnych wgnieceń wywołanych na skutek dużego ciężaru mebli. Mimo wszystko jednak warto przede wszystkim takim sytuacjom zapobiegać, bo nie jest to trudne i nazbyt kłopotliwe. Raz na jakiś czas wystarczy bowiem jedynie przesunąć delikatnie dane meble o kilka centymetrów. Dlatego nawet te osoby, które w najbliższym czasie nie planują zmiany rozstawienia mebli czy innych zmian aranżacyjnych, powinny stosować takie działanie profilaktyczne. Dzięki temu dywany pozostaną jak nowe, a w razie potrzeby przemeblowanie nie okaże się być zbyt dużym problemem i nie sprawi większych trudności.