loader
Inspiracje i porady

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Poprawne ustawienie łózka w sypialni jest uzależnione od wielu czynników. Głównymi z nich są wielkość pomieszczenia i rozkład pokoju. Należy także wziąć pod uwagę położenie łóżka względem  drzwi i okien znajdujących się w pokoju. W małej sypialni, nie ma niestety zbyt wielu możliwości  ustawienia mebli.

Jak zatem zastosować zasady wschodniej sztuki feng shui - znanej na całym świecie filozofii - w małej sypialni? Sprawdźmy, czy łóżko zostało odpowiednio ustawione i co można zyskać stosując się do tej wschodniej mądrości?

Wygoda

Najlepszym ustawieniem łóżka jest środek pokoju. Łózko powinno być ustawione zagłówkiem do ściany, tak aby z każdej strony można było komfortowo do niego podejść. Jeżeli jednak warunki nie pozwalają na takie ustawienie – feng shui rekomenduje ustawienie  łóżka do ściany bez okna dłuższym bokiem.

Taka lokalizacja ma pożyteczne zastosowanie na przykład zimą, kiedy od okien wieje chłodne powietrze i ułatwia swobodny dostęp do okna. Filozofia feng shui odradza ustawianie łóżka zagłówkiem do okna ponieważ w jego kierunku biegnie energia chi, która działa pobudzająco a to koreluje z potrzebą wyciszenia. Innym praktycznym aspektem nie ustawiania łóżka w takiej konfiguracji są kaloryfery najczęściej umiejscowione właśnie pod oknem. Spanie zimą przy włączonych grzejnikach zlokalizowanych blisko głowy może być kłopotliwe.

Łóżko do sypialni

Inne rozwiązanie

W mniejszych mieszkaniach, nie ma zazwyczaj dużych możliwości swobodnego zagospodarowania miejsca w sypialni. Jednym z pomysłów, może być w takiej sytuacji, wykorzystanie całej szerokości przestrzeni pokoju na materac – takie rozwiązanie może się wiązać z koniecznością zamówienia łóżka na wymiar. Ta aranżacja nie jest jednak wygodna i rekomendowana dla osób starszych, z uwagi na pozycję jaką należy przybrać przy wstawaniu i kładzeniu się na czas spoczynku.

Co jest niezgodne z filozofią feng shui?

Głównym zadaniem filozofii wschodu jest pozwolenie energii na jej swobodny przepływ. Na jej drodze nie może stanąć ani łózko ani inna przeszkoda. Energia chi biegnie od okna do drzwi. Jeśli nie ma możliwości niezastawienie jej drogi, można przesłonić łóżko parawanem, lub innym niewielkim meblem.

Na ścianie za zagłówkiem łózka nie może znajdować się ani okno, ani drzwi, a z łózka powinien rozciągać się widok na cały pokój– zapewnia to poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen. Feng shui zabrania także umieszczania nad łóżkiem jakichkolwiek wiszących elementów – żyrandoli, różnego rodzaju ozdób, kwietników, zwisających lamp. Należy także pamiętać, że filozofia feng shui zabrania także wieszania lustra naprzeciwko łóżka. Jeżeli lustro jest już elementem sypialni – powinno być na czas przebywania w tym pomieszczeniu szczelnie zakryte.