loader
Inspiracje i porady

Jak wybierać pościel?

Wbrew pozorom pościel to istotny element do wyboru zaraz po materacu. W końcu przynajmniej połowę życia spędza się w sypialni, w łóżku. Wybór odpowiedniej pościeli zapewni komfortowy odpoczynek.

I choć wybiera się pościel głównie według stylistyki, to na inne parametry powinno się zwracać w pierwszej kolejności uwagę. Choć oczywiście dobrze, żeby pasował wzór i kolor do stylistyki wnętrza oraz do ramy łóżka. We wnętrzach nowoczesnych najlepiej sprawdzą się wzory geometryczne, a w klasycznych dobrze będą wyglądały mamine wzory w kwiatki.

Rozmiar ma znaczenie

Najczęściej używane są kołdry o wymiarach 140 x 200 cm lub 140 x 220 cm. Teraz jednak nie ma problemu z kupnem zupełnie niestandardowych rozmiarów jak np. 200 x 200 cm a nawet tak wielkich jak 220 x 240 (dobry rozmiar dla tych, którzy ze swoimi partnerami ciągle muszą walczyć o kołdrę). Poduszki również występują w przeróżnych rozmiarach, więc nie trzeba się ograniczać.

Jaki materiał?

Jest to najważniejszy element przy wyborze pościeli. Najlepszym materiałem będzie naturalna bawełna. Odprowadza wilgoć, a do tego jest mięciutka, dobrze ogrzewa i jest sprężysta. Minusem jedynie może być to, że szybko się gniecie. Jednak taki mankament to nic w porównaniu z zaletami. Do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości, można ją prać w 60 stopniach. Innym materiałem może być flanela, która jest z bawełny. Dobrze izoluje, jest miła w dotyku, ma dobre właściwości grzewcze, a także dłużej pozostaje gładka po praniu. Niestety, flanelę jest trudniej utrzymać. Aby zachować jej miękkość trzeba używać specjalnych płynów zmiękczających.

Pościel z mikrowłókna

Można też spotkać pościele z mikrowłókna, z którego składają się w 90%. Resztę stanowi wiskoza. Mikrowłókno jest tworzone z celulozy, jest mocne, posiada dobre właściwości absorpcyjne, czym przypomina trochę bawełnę. Latem przyjemnie chłodzi, a zimą świetnie utrzymuje temperaturę.

Innym materiałem jest krepa. Bardzo popularna. Nie trzeba jej prasować, a to spory plus. Jest bardzo chłonna i świetna w izolacji termicznej ciała. Mankamentem mogą być wrażenia dotykowe, nie dla wszystkich będzie ona przyjemna.

Z kolei satyna będzie świetna dla tych, którzy cenią miły dotyk. Jest połyskliwa, delikatna oraz ma dobre właściwości izolacyjne, a wszystko to zawdzięcza temu jak jest wykonana - utkana jest bowiem z czesankowej przędzy. Ten rodzaj pościeli należy prać na lewej stronie, wówczas satyna utrzyma swój kształt i stan. Jest świetna na lato, gdyż jest nieco chłodna w dotyku.

Prześcieradła natomiast wykonuje się najczęściej z jerseyu, która jest dzianiną, a nie tkaniną. Plusem jest to, że jest delikatniejsza od satyny.

Rzadko dziś można spotkać pościel z lnu. Jego zaletą jest to, iż częściej prany robi się znacznie bardziej miękki niż był na początku. Jest doskonały dla alergików, bowiem nie ma zdolności przyciągania kurzu. Dla tych, którzy nie lubią się z żelazkiem niestety len nie będzie najodpowiedniejszy, bardzo się gniecie i trzeba go prasować. Len jest idealny na letnie noce, gdyż sprawia wrażenie materiału chłodzącego.

Obojętnie jaki rodzaj pościeli wybierzemy należy ją odpowiednio utrzymywać. Dlatego warto czytać metki i stosować się do zaleceń.