loader
Akcesoria domowe

Jakie filiżanki do kawy wybrać?

Kawa to jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie. Pijamy ją codziennie, często w dużych ilościach i na różne sposoby. Smakuje najlepiej oczywiście w filiżankach, ale w zależności od rodzaju kawy serwuje się ją czasem również w szklankach czy kubkach. W sprzedaży jest wiele rodzajów filiżanek, szklanek i kubków do kawy.

Łatwo się w tym zagubić, jeśli nie wiemy do jakiego rodzaju kawy służą. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, poznaj je bliżej.

Filiżanki do espresso

Espresso na  świecie pija się najczęściej. Podaje się je w malutkich porcelanowych filiżankach o pojemności 50 do 80 ml. Kształt filiżanki jest jednak na tyle duży (espresso to około 35 ml) żeby dało się kawą zakręcić wydobywając z niej pełnię aromatu.  Powinny mieć one grube ścianki, które lepiej trzymają ciepło i być wykonane w kształcie litery V, ale najistotniejsza jest pojemność i materiał, z którego powstały. 

Filiżanki do cappucino

Cappucino to biała kawa powstająca na bazie espresso. Podaje się ją w większych filiżankach o pojemności od 150 do 180 ml. Taką filiżankę wypełnia się po same brzegi, przy czym istotne jest by jej kształt pozwolił na wyciągnięcie cremy na zewnątrz po to by na powierzchni powstał kontrast. Im grubsza porcelana, tym lepiej będzie utrzymywać ciepło. Filiżankę dodatkowo podgrzewa się przed przygotowaniem kawy.

Kawa latte

Szklanki do latte

Latte to raczej napój kawowy stworzony na bazie kawy i mleka. Podaje się go w wysokich szklankach o pojemności od 250 do 300 ml. Przezroczystość wysokiej szklanki sprawia, że latte kusi nie tylko aromatem, ale i wyglądem. Do tego wybornie smakuje.

Jakie filiżanki wybrać dla siebie? 

Wybór odpowiednich filiżanek czy szklanek do kawy to kwestia nie tylko gustu czy osobistych preferencji do picia określonego rodzaju kawy. Kawa inaczej smakuje ze szklanki, inaczej z filiżanki. Nawet jej aromat będzie zupełnie inny jeśli zaparzymy ją w porcelanowym kubku, a inny jeśli będzie w filiżance czy szklance. Ważny jest też kolor naczynia. Warto wiedzieć, że kawa pita z ciemnego naczynia wydaje się znacznie mocniejsza od tej z białej filiżanki czy przezroczystej szklanki. Żeby się o tym przekonać poeksperymentujcie z kolorami, a przekonacie się, że to prawda. Najistotniejszym jednak przy wyborze jest materiał wykonania. Do kawy najlepiej nadaje się porcelana lub szkło. Kawa z metalowego czy papierowego kubka nigdy nie będzie smakowała już tak dobrze. Stawiając więc na szklane filiżanki warto jest "poszperać" w sklepach internetowych z akcesoriami do wyposażenia domu. Bardzo duży wybór szklanych filiżanek w ciekawych wzroach pasujących do wielu rodzajów wnętrz znajdziemy na https://www.meblujesz.pl/wyposazenie-kuchni/szklo-i-ceramika/filizanki-10781/  . Wejdź i sprawdź więcej >>

 Łatwiej dokonać wyboru wiedząc w czym tradycyjnie podaje się kawę. Jej smak i aromat jednak zależy również od osobistego postrzegania smaków i zapachów. Nie przejmuj się więc, jeśli lubisz kawę pitą ze zwykłej szklanki czy cienkiej filiżanki. Najważniejsze jest to aby Tobie smakowała. Wtedy spełni swoje zadanie, a zakupione filiżanki trzymaj dla gości.