loader
Inspiracje i porady

Jak wybrać ławę do salonu?

Salon to centrum domowego życia rodzinnego i towarzyskiego. Nieważne jest to, czy jest to malutki pokoik w mieszkaniu, czy przestronne wnętrze w nowoczesnym domu. Powinien być urządzony tak, by móc mile spędzać w nim czas. Niezbędnym meblem, który powinien znajdować się w każdym salonie jest ława. Odpowiednio dobrana sprawi, że Twój salon stanie się miejscem wygodnym, praktycznym i pełnym rodzinnej atmosfery.

Ława do salonu – jakie materiały i kolory wybrać?

Najważniejszy jest materiał, z którego będzie wykonana ława. Obecnie dominuje drewno, płyta MDF, szkło i metal. Najlepiej sprawdzi się szkło. Taka ława nie będzie przytłaczająca, a pasuje do większości wnętrz i dodaje salonowi elegancji.

Dobrym pomysłem będzie również kupno ławy ze szklanym blatem i drewnianymi nogami. Jasne gatunki drewna świetnie komponują się ze szkłem i dodają meblowi lekkości i ocieplają zimne szkło.

Ława w ciemnych barwach sprawdzi się natomiast w jasnych pomieszczeniach. Dodatkowo nada pomieszczeniu szlachetności i prestiżu, jeśli więc zależy nam na efektowności, warto zdecydować się na taką ławę.

Idealnie białe ławy sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich i minimalistycznych. Bardzo fajnie wyglądają w kontraście z ciemnym kompletem wypoczynkowym.

Meble do salonu

Funkcjonalność ławy

Kształt i funkcjonalność ławy jest równie ważna co jej wygląd. Nie powinna ona przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po salonie, a jednocześnie nie może być zbyt mała, gdyż korzystanie z niej nie będzie wtedy praktyczne. Dobrym pomysłem może być wybór ławy rozkładanej, która nie będzie zajmować zbyt wiele miejsca, a jednocześnie, gdy zdarzy się taka potrzeba, obsłuży i większą ilość gości.

Miłośnicy gadżetów ucieszą się z ławy z zamontowaną półką lub szufladą pod blatem. Będą tam mogli trzymać książki, czasopisma, laptopa, tablet, piloty, czy nawet gościnną zastawę stołową.

Jeśli korzystamy z rozkładanej sofy z funkcją spania, która jest często wykorzystywana, to dobrym pomysłem jest wybór mniejszej i lżejszej ławy, którą bezproblemowo da się przesuwać. Można również wyposażyć mebel w kółka, które usprawnią manewry związane z przestawieniem ławy.

Najbardziej funkcjonalna jest ława w kształcie prostokąta. Na rynku znaleźć jednak można meble kwadratowe, eliptyczne, a nawet takie o nieregularnych kształtach. W przypadku posiadania małych dzieci dobrze jest wybrać mebel o zaokrąglonych rogach lub zakupić specjalne nakładki na kanty, które ograniczą możliwości urazu.

Ława to mebel, który każdy powinien posiadać w swoim salonie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to mebel zaprojektowany z myślą o wygodzie, więc spożywanie przy nim posiłków, bądź korzystanie z laptopa będzie mało wygodne. Głównym przeznaczeniem takiego mebla jest asysta przy wypoczynku i rodzinnych i towarzyskich spotkaniach. I tego należy trzymać się przy wyborze.