loader
Inspiracje i porady

Jak dobrać krzesła do stołu?

Obecnie w sklepach wybór krzeseł jest ogromny. Wykonane są one z różnego rodzaju materiałów. Mogą być drewniane, metalowe czy wykonane z tworzywa sztucznego. Różnią się między sobą stylistyką i kształtem. Jak więc wybrać odpowiednie krzesła do stołu?

Wskazówki techniczne

Na pewno duże znaczenie mają wymiary krzesła, a w szczególności jego szerokość. Muszą one zmieścić się między nogami w stole i to swobodnie. Warto również zwrócić uwagę na wysokość krzesła, dotyczy to przede wszystkim modeli z wysokimi podłokietnikami. Wybierając odpowiedni model będzie je można swobodnie wsunąć pod blat.

Nie bez znaczenia jest także wysokość oparcia, które jednak nie powinno być za wysokie. W przeciwnym wypadku stół będzie się prezentować ciężko i optycznie zmniejszy pomieszczenie. Warto postawić na krzesła z oparciami, które wystają około 20 cm nad blat stołu. Siedzisko z kolei musi znajdować się około 30 cm poniżej blatu i 40-50 cm nad podłogą.

Podejście estetyczne

Krzesła dobiera się do stylistyki danego stołu. We wnętrzach typu loft, gdzie dominuje beton i stal warto zdecydować się na krzesła czarne czy szare. Do stołu drewnianego z kolei będą pasować meble utrzymane w modnej stylistyce industrialnej. Przy takim stole można ustawić również krzesła metalowe obite tkaniną czy skórą ekologiczną.

Krzesła do salonu

Do jasnych pomieszczeń utrzymanych w stylistyce skandynawskiej pasują krzesła drewniane lub wykonane z tworzywa sztucznego, ale w jasnych kolorach. Dla miłośników klasyki przeznaczone są modele drewniane z tapicerowanymi dodatkami.

Krzesła niekoniecznie identyczne

Wiele zależy oczywiście od indywidualnych upodobań i gustów. Wcale nie trzeba przy tym trzymać się utartych schematów i zasad. W końcu chodzi o to, aby wnętrze oddawało osobowość człowieka, który w nim mieszka.

Z mody odchodzą powoli klasyczne, obite w tekstylia krzesła do jadalni i takie same stoły. Coraz więcej osób stawia na odważne zestawienia, które podkreślają indywidualny styl danego wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą różnych modeli krzeseł, ale w takim samym kolorze.

Odważniejsze osoby łączą ze sobą różne modele, wzory i kolory krzeseł. Dzięki temu jadalnia wcale nie wygląda nudno. Zawsze można też wymienić tylko jedno czy dwa krzesła, a nie wymieniać od razu cały komplet na nowy. Wciąż jednak mało osób decyduje się na tak drastyczne kroki.

Podpatruj

Warto oczywiście również szukać inspiracji w magazynach wnętrzarskich czy w sieci, gdzie nie brakuje efektownie urządzonych wnętrz i to w różnych stylistykach. Wcale nie trzeba w 100% odwzorowywać danej aranżacji. Można jedynie się zainspirować i poszukać pomysłu na wnętrze. W końcu w tym przypadku liczy się przede wszystkim kreatywność i pomysłowość.