loader
Meble i dekoracje

Lambrekiny - tradycyjna dekoracja odkryta na nowo

W ostatnich czasach coraz częściej powraca się do konserwatywnych rozwiązań w zakresie urządzania mieszkania. Jedną z takich tradycyjnych dekoracji są lambrekiny, które do dziś zdobią okna wielu dziadków i babć. Zobacz, dlaczego takie ozdobienie to ciekawy i modny sposób na aranżację okiennic.

Lambrekiny są to krótkie zasłonki lub firanki zawieszane nad oknem, zaczepione do drążka, karniszu albo szyny. Mają postać wydłużonego, prostokątnego pasa materiału. W wielu przypadkach można spotkać lambrekiny oryginalnie wycięte u dołu np. w ząbki lub falę czy też zupełnie gładkie, przyozdobione frędzlami, galonem, chwostem.

Odpowiednio dopasowane lambrekiny dodają naszemu mieszkaniu klasycznego, eleganckiego wyglądu, co daje wrażenie prestiżu. Ponadto pomagają w ukryciu detali, które mogą nam wizualnie przeszkadzać, a same okna wyglądają wtedy na większe, pełniejsze i estetyczniejsze niż dotychczas.

Krótka historia lambrekinów

Ten typ dekoracji był bardzo popularny już w XVI wieku. Słowo "lambrekin" pochodzi od francuskiego wyrażenia „lambekren” i oznacza dekorację, zamknięcie gzymsu lub górną linię zasłon. Stosowano go jako obramowanie zasłon, baldachimy, ozdoby ołtarzy kościelnych i ambon. Wykonywano je również z takich materiałów jak drewno czy kamień.

Dekoracja okien

Twórcą ozdoby jest angielski mistrz Thomas Chippendale, wynalazca dysku lambekren, który my znamy pod nazwą drewnianego lambrekinu. Z czasem, kiedy nietuzinkowe drapowania stały się regularnym elementem wystroju wnętrz, zaczęto wykonywać je z tego samego materiału, co zasłony. Dzięki temu okienna aranżacja stała się jednolita w fakturze jak i w barwie.

Jakie lambrekiny są najlepsze?

Na przestrzeni czasu powstało wiele różnych rodzajów lambrekinów. Najbardziej znanym typem są tzw. swagi, czyli ułożone w fałdy tkaniny o kształcie półkoli, rozciągnięte na całą szerokość drążka lub karniszu. Materiał ten możemy ułożyć na nieograniczoną ilość sposobów, dlatego jest to jedna z najbardziej uniwersalnych dekoracji okiennych - idealnie dopasujemy układ do stylistyki mieszkania jak i naszego własnego gustu. Swagi są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie długie tkaniny na oknach mogą kolidować z codziennymi czynnościami (np. w kuchni), wówczas rezygnujemy z firanek/zasłon i stosujemy lambrekiny, które będą estetycznie uzupełniać okno bez obaw o praktyczne przeszkody.

Innym wartym uwagi typem jest pelmet, czyli połączenie swagu miękkiego (o delikatnym materiale, który możemy z łatwością pofałdować) oraz swagu ciężkiego (lambrekinu band, który wymaga zaczepienia maskownicy pokrytej grubą tkaniną). Jest to przepięknie wyglądająca i bardzo elegancka aranżacja, idealna do salonów i pokojów gościnnych.

Odpowiednio zaaranżowane lambrekiny potrafią dodać naszemu mieszkaniu unikalnego charakteru, szykowności oraz przytulności. Taką stylizację możemy dopasować do każdego rodzaju wnętrza i stylu w nim panującego.