loader
Akcesoria domowe

Wybór młynka do kawy

Wstając rano i szykując się do pracy czy też do szkoły, chcemy nieco się ożywić, dodać sobie energii. Bardzo często decydujemy się wówczas na wypicie aromatycznej kawy. Oczywiście mamy na rynku ekspresy do kawy, dzięki którym jesteśmy w stanie zrobić naprawdę bardzo smaczną kawę. Jednak prawdziwy jej zapach i cudowny aromat czujemy dopiero wtedy, gdy zakupimy sobie młynek. Każda zmielona kawa, nawet ta najtańsza, dzięki młynkowi smakuje i pachnie o wiele lepiej.

Oczywiście niegdyś wiele osób używało młynków i były one bardzo popularne. Obecnie jednak powracamy do tego, ponieważ cenimy sobie naprawdę dobrą kawę. Tymczasem świeżo zmielone ziarna mogą nam ją zagwarantować. Oczywiście możemy sobie zakupić młynek mający ostrza lub też żarna.

Co warto wybrać?

Jeśli chodzi o młynki z ostrzami, są one stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Dlatego też ich zakup zdecydowanie nas kusi. Jednak ziarenka nie są cięte przez ostrza równomiernie. Dlatego też ostatecznie mamy mnóstwo ziarenek o różnej wielkości, a nam przecież zależy na gładkiej i bardziej jednolitej konsystencji. Dlatego też zdecydowanie żarna są dla nas lepszą opcją. Proces mielenia kawy nie polega wówczas na cięciu jej i to dość nierówno, lecz na rozcieraniu. Dopiero wtedy uwalnia się prawdziwy aromat. Gdy wsypujemy ją do ekspresu, przede wszystkim nic nam się nie zapycha. Warto by młynek miał karbowaną powierzchnię i wolne obroty. Wówczas kawa ściera się powoli, nie powstaje nadmierny pył kawowy, a sam młynek tak szybko się nie niszczy.

Mielenie kawy

W kwestii młynka musimy zadać sobie jeszcze jedno pytanie, jaka ma być jego regulacja?

Do wyboru mamy płynną i skokową. Od razu warto zaznaczyć, iż to regulacja płynna jest zdecydowanie lepsza. Jeśli taką posiadamy, możemy dostosować sobie stopień zmielenia kawy do naszego ekspresu, co bez wątpienia jest dla nas dużym plusem. Regulacja skokowa może sprawić, iż nie będziemy w stanie wycelować w punkt.

Jak wiemy niegdyś na rynku królowały młynki ręczne. Dziś jednak gdy postęp jest tak ogromny, a my cenimy sobie naszą wygodę, rzadko decydujemy się na zakup młynka ręcznego. Poza tym obecnie bardzo trudno je dostać. Możemy jednak poszukać ich na strychach czy też na targach staroci, gdzie kupimy je za grosze. Oczywiście mielenie kawy w takim młynku jest czasochłonne. Jednak efekt jaki otrzymujemy, rekompensuje nam to.

Jeśli jednak nie chcemy mielić ręcznie kawy, możemy zakupić młynek elektryczny. Na rynku jest ich sporo, ponieważ w zasadzie wyparły one młynki ręczne. Ich ceny niestety nie są zbyt niskie, dlatego też warto odkładać na taki młynek, a następnie cieszyć się świetnej jakości kawą. Gdy raz wypijemy taką świeżo zmieloną, już nigdy nie będziemy chcieli wypić innej.