loader
Akcesoria domowe

Młynki do pieprzu – które lepsze?

Młynek do pieprzu to gadżet, który przyda się w każdej kuchni.  Na rynku wybór w tym zakresie jest spory. Obecnie młynki elektryczne i klasyczne wykonywane są z różnego rodzaju materiałów m.in. drewna, szkła czy stali nierdzewnej. Poza tym wyróżniają się interesującym designem.

Tradycyjne młynki do mielenia pieprzu

Ręczne młynki do pieprzu to produkt ponadczasowy. Chociaż nie brak opinii, że modele ręczne powoli odchodzą do  lamusa. Nowoczesne modele jednak posiadają nawet funkcję regulacji poziomu mielenia. Te najbardziej klasyczne wykonywane są cały czas z drewna.

Elektryczne młynki do pieprzu

Młynki elektryczne są produktami nowoczesnymi, które mają wielu zwolenników. Posiadają na ogół ciekawy design i dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej do wyboru. To propozycja dla osób, które lubią nowoczesne rozwiązania. W ich przypadku gadżety kuchenne stanowią również dekorację kuchni. Młynki elektryczne na ogół posiadają regulację mielenia, dlatego grubość ziarna można dostosować do własnych potrzeb. Ponadto są bardzo funkcjonalne, bo pozwalają na mielenie przy pomocy tylko jednej ręki. To bardzo ważne podczas gotowania. Młynki elektryczne mają dwie formy - żarnową i udarową.

Młynki do przypraw

Młynki żarnowe działają w zasadzie tak samo jak młynki elektryczne. Za milenie w tym przypadku odpowiedzialne są żarna, które bywają ceramiczne lub stalowe.  Co ciekawe, na ich temat istnieje wiele mitów.  Niektóre osoby uważają np. że młynki ceramiczne są głośniejsze niż te stalowe. Tymczasem głośność nie zależy od rodzaju żaren, ale od silnika. Żarna w czasie pracy żadnego dźwięku nie wydają. Istotną kwestią jest natomiast trwałość. Dzisiaj ceramiczne żarna są tak samo wytrzymałe jak te stalowe.

Młynki udarowe z kolei posiadają ostrza mielące. W tym przypadku nie można wybrać grubości przemiału. Są to młynki, które mielą ziarno na drobny pył. Przy długim mieleniu ostrza nagrzewają się, co przekłada się na jakość ziarna. Dochodzi do tego jednak bardzo rzadko, bo doprawianie pieprzem zwykle jest krótkie. Dlatego też nie należy się tym przejmować. Decydując się na młynek elektryczny z mechanizmem udarowym, warto wybrać ostrza ze stali nierdzewnej. To materiał wysokiej jakości, który gwarantuje, że młynek posłuży przez wiele lat.

Przy zakupie młynka elektrycznego duże znaczenie ma także rodzaj zasilania i prędkość obrotów. Eksperci polecają przede wszystkim młynki wolnoobrotowe. Nie mniej istotna jest moc młynka do pieprzu. Popularne modele mają moc od 100 do 300W. Warto też zawsze zwrócić uwagę na wydajność podawaną przez producenta. wynosi na  na ogół od 45 g/min do 200 g/min. Wiadomo, im wyższa gramatura przypada na minutę mielenie, tym młynek jest bardziej wydajny i ekonomiczny w użytkowaniu.